Новини

Всі новини
2019-02-14

Закон про адвокатуру: нюанси, мінуси та підводні камені

Сьогодні народний депутат України Руслан Сидорович з робочою поїздкою у Полтаві. Мав кілька зустрічей із фахівцями у галузі права. Зокрема, адвокатів міста найбільше цікавив законопроект №9055 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Нюанси, підводні камені та мінуси, що значно домінують над перевагами у будівництві нового рівня інституції, розбирали у розмові.

Що ж пропонує законопроект (9055)?

Перша проблема із самоврядуванням у законі – це федералізація (чи то пак феодалізація) адвокатського самоврядування.

Пропонується створити, як юридичні особи, національну асоціацію адвокатів та 27 регіональних палат. Регіональні палати не підконтрольні національній асоціації, мають свої кошти, самі здійснюють добір адвокатів і притягають їх до дисциплінарної відповідальності. За таких обставин матимемо 27 різних за якістю процедур добору і дисциплінарної відповідальності. В житті це означатиме, що майбутні адвокати із 27 палат будуть обирати ті, де найлегше стати адвокатом і найлегші покарання за проступки. Така «конкуренція» зведе нанівець і конкурсний добір і дисциплінарну відповідальність – перемагатимуть найгірші, — пояснює Р.Сидорович.
Окрім того, в національній асоціації має бути з‘їзд адвокатів (установча влада), рада адвокатів (виконавча влада), а також вища ревізійна, вища кваліфікаційна та вища дисциплінарна комісії (контролююча влада).

Однак всім майном, грошима, банківськими рахунками всієї асоціації буде розпоряджатися одна людина – голова ради адвокатів (тобто очільник виконавчої влади), який за посадою є ще й головою національної асоціації.
«Це якби прем‘єр-міністр став одночасно ще й президентом і розпоряджався майном і коштами парламенту, судів, і всіх і вся. Це не припустимо.Така система є авторитарною, а тому незалежність адвоката вона гарантувати не здатна», — пояснює далі Сидорович.
Адвокатами зможуть бути державні службовці. В яких є начальники, які їм скажуть що і як робити. А якщо вказівки будуть суперечити вимогам етики? І де тут професійна незалежність?

Я особисто не здав адвокатське посвідчення ставши депутатом. Я призупинив свою діяльність. Держслужбовець може бути адвокатом, але не здійснювати адвокатську діяльність. Окрім того, є окрема етика держслужбовця і етика адвоката, — каже Р. Сидорович.
На жаль, запропонований законопроект не змінить системи. «Ми запропонували, врахувавши всі зауваження, відправити законопроект на повторне перше читання, далі — на парламентське слухання. Щоб люди з регіонів могли сказати, що їх не влаштовує, що турбує. Далі доопрацювати в комітеті, внести поправки і тоді проголосувати», — завершив Р. Сидорович пояснення.
Окрім того, на зустрічі адвокатів цікавила тема допусків до професії, захисту права та самого адвоката від свавілля суддів та переслідувань за діяльність.