Новини

Всі новини
2018-07-05

Благоустрій площі Ярмаркової в Лубнах–бути чи не бути?

Сьогодні, як і повсякчас людині доводиться замислюватися над тим, що ж важливіше фінанси чи комфорт  громади. Не обійшла стороною ця дилема і лубенців, що ж важливіше, що необхідніше – благоустрій рідного міста, чи фінансові інтереси?

Визначати пріоритети довелося вирішуючи долю площі Ярмаркова: реконструкцію якої було заплановано розпочати ще в 2013 році. Утім, минуло майже 5 років, а тут, попри гучні обіцянки і виділені на реконструкцію кошти, не зроблено майже нічого.

Лубенці і гості міста можуть спостерігати лише жваву торгівлю там, де повинна бути зона відпочинку оновленої площі чи принаймні проводитися реконструкційні роботи. Площа густо перегороджена щільними рядами тимчасових споруд з найрізноманітнішими товарами та послугами на продаж. Як не дивно, їх ніяк не можуть демонтувати. Ба більше: навіть власників деяких з них встановити непроста задача. Ті ж, хто отримав приписи про знесення, відмовляється їх виконувати.

20170728_090953

До вечора на Ярмарковій площі після денної жвавої торгівлі залишаються купи сміття і бруд, який може змили лише  рясний дощ – тоді площа стоїть залита водою.

То що, площі Ярмарковій, так і залишатися продовженням “базару”?

Що ж має відбутися, щоб були враховані всі інтереси? Як подолати протиріччя і знайти компроміс для всіх учасників ярмаркових баталій? А може нічого шукати і непотрібно? Що важливіше для мешканців міста фінанси чи комфорт  громади?

20170728_091131

Ринок є ринок, від його особливостей і колориту не втечеш і не сховаєшся. Аналіз подій останніх років – дрібна торгівля вже давно покинула територію самого ринку, нехтуючи зручностями і, незважаючи на всілякі заборони, перелилася за його межі на прилеглі вулиці і площі. Звісно виправдання у продавців є –щільно, а значить зручніше, як для тих, хто продає так і для тих, хто купує все на виду, як і забув про щось, так згадаєш коли перечепишся.

photo_2018-06-26_15-40-03

Але є і нарікання – молодим мамам з візочками і маленькими дітьми, літнім людям, і людям з особливими потребами, та і просто гостям міста цей підвид ринку додає лише незручностей та проблем. Штовханина серед вузьких проходів між торгівельними павільйонами і торгівцями з землі, їх зауваження, а іноді і відверті прокльони – мало кому до вподоби.

 Що ж мало бути і що зроблено на сьогодні?

В першу чергу, власники повинні були б провести демонтаж ТС, а відповідні служби забезпечити та провести роботи з відведення поверхневої води шляхом будівництва дощової каналізації. Далі замінити асфальтобетонне покриття на тротуарну плитку, виконати вертикальне планування з розділенням на два рівні в площині. Встановити малі архітектурні форми такі, як міський годинник і скульптурну композицію. Нарешті розділити зону паркування автобусів та таксі – все для зручності і комфорту мешканців і гостей міста. А ще для окраси – виконати заміну зелених насаджень та освітлення.

пл_ярмаркова2

На фото можна оглянути всю цю заплановану красу і порівняти з тим, що маємо в реаліях.  Запланована робота потрібна і дуже гарна. Безумовно вона фінансово затратна, але витрати розплановані поетапно і їх давно уже мали впроваджувати в дію. За п’ять років  не зроблено в цьому напрямку нічого крім плану робіт, розробленого Управлінням містобудування і архітектури, та  розроблено робочу документацію. Тобто, краса і благоустрій центу міста так і лишається лиш на паперах.

пл_ярмаркова4

Основною перепоною в початку реконструкції площі Ярмаркової є саме демонтаж тимчасових споруд. Оскільки розпочати роботи можна лише після офіційного вручення власнику (якого зазвичай немає) рішення сесії, щодо знесення ТС.

До власників-порушників можна застосувати хіба що ст. 152 КУпАП щодо порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів. Максимальний штраф для фізичних осіб складає 1360 гривень, а для фізичних осіб-підприємців – 1700 гривень. Погодьтеся, що сума говорить сама за себе. Тобто, у випадку незаконної торгівлі і без сплати всіх обов’язкових платежів, будь-який підприємець може заплатити такий штраф. Водночас на місцевому рівні питання встановлення штрафних санкцій також не передбачається.

Місцевій владі варто почати рішуче діяти – забезпечити нинішнім підприємцям, які здійснюють торгівлю на площі Ярмарковій, альтернативне місце ведення бізнесу, ввести нарешті в дію рішення, які б містили вимоги до зовнішнього вигляду ТС, ботимчасова споруда повинна відповідати певному архітектурному типу затвердженому місцевою радою, витримана в єдиній стилістиці тієї частини міста, де встановлена.

В минулому році, після  тривалого обговорення, питання щодо рішення «Про виконання рішень міської ради щодо демонтажу тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на площі Ярмарковій та проведення реконструкції площі Ярмаркової» з розгляду зняли. Повторно його розглянули лиш на травневій сесії 2018р., а 21.06.2018р. остаточно внесли зміни до положення, де чітко зазначені терміни виконання – до 03.07.2018р. має бути вручене рішення сесії, про знесення тимчасових споруд їх власникам, а до 20.07.2018р. провести повний демонтаж ТС.

ВАЖЛИВО. Головною перепоною в демонтажі ТС є те, що виконавці не можуть вручити рішення сесії власникам. Секретар Лубенської міської ради, депутат від “Самопомочі” О. Карпець на останній сесії акцентував увагу на тому, що цей метод (вручити-попередити-добровільний демонтаж на протязі 14 днів, ЛИШЕ після вручення рішення сесії) неефективний. Пропонував змінити дану процедуру. Під час розгляду проекту рішення на бюджетній комісії, ще одна депутатка від “Самопомочі” Людмила Глущенко наполягла на тому, щоб відповідальною особою за виконання проекту рішення про демонтаж ТС був міський голова (бо до цього відповідальними призначалися архітектор, начальник відділу ЖКГ і т.д. ). Фракція “Самопомочі” в Лубенській міській раді завжди підтримували проект рішення про реконструкцію площі Ярмаркової. Збирається відстоювати проект і надалі. 
Ну а поки всі питання вирішують лише в кабінетах, на самій площі вирують стихійна торгівля та емоції.

Сподіваємося на краще, і  віримо, що  цього року буде покладено початок благоустрою центральної частини нашого мальовничого і чудового міста!