Новини

Всі новини
2018-03-26

“Якщо новий потяг поставити на заржавілі рейки, він не поїде новою дорогою”. І. Сисоєнко в Полтаві

Сисоєнко в Полтаві

Народний депутат, заступник голови комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я І. Сисоєнко з роз”ясненням медичної реформи – сьогодні в Полтаві. На зустріч із співавтором медичної реформи прийшли представники галузі з усієї області:

Яку мету ми закладали в цей закон? Багато чого має відбуватися в державі не за принципом кнута, як це найчастіше відбувається, а навпаки, через формування “стимулів і пряників”. Щоб система змінювалася не тому, що так сказали, і керівник голосно грюкнув кулаком по столу, а так, щоб справді цей механізм давав нові можливості. Якраз пряником в цьому законі є рух від державного до комунального, неприбуткового підприємства, що відбуватиметься на пільгових умовах протягом двох років. Ми надаємо право пільг до кінця 2018 року. Якщо хтось не хоче, тоді з 1 січня 2019 року – за загальними правилами господарського кодексу України.

І. Сосоєнко почала з того, що назвала Полтавщину “прикладом темпів впровадження медичної реформи в Україні”, а також дала відповіді на ряд нагальних питань, котрі цікавили медиків.
Серед найбільш хвилюючих – нівелювання посади головного лікаря, зміна статусу й назви ФАПів, фінансування медзакладів, укладення декларацій, та заробітні плати медичного персоналу.

10 ПИТАНЬ ДО І. СИСОЄНКО ВІД МЕДИКІВ ПОЛТАВЩИНИ

З 1 квітня стартує підписання декларацій з лікарями сімейної медицини. Людей цікавлять особливості процесу.

Я хочу підписати декларацію з завідуючою АЗПСМ . Чи можу я це зробити? Чи лише з сімейним лікарем?

В порядку первинної медичної допомоги чітко визначені ті лікарі, з якими укладається угода. Це сімейні лікарі, це педіатри, це терапевти. Тому будь ласка! Її адміністративний статус жодним чином не впливає на взаємовідносини між нею, як лікарем, і між вами, як пацієнтом

Чому медзаклади набувають статусу підприємств і що їм це дає? 

пресконференція перед зустріччюКерівники підприємств будуть вільні в трьох основних аспектах: це свобода фінансової діяльності, адміністративна і господарська. Це те, що формує роботу підприємств. По суті, метою держави, філософією змін на державному рівні є те, що інструменти приватної медицини будуть доступні для роботи державних та комунальних лікарень. Для чого це потрібно? Я розумію скепсис, який сьогодні є. Нове, не зовсім зрозуміле не викликає бажання з цим працювати й бути в тих змінах. Але повірте мені, це не якийсь там український велосипед, який прийняв Парламент і нав’язав закладам охорони здоров’я. Ці всі закони, ці всі норми працюють в усіх розвинених державах. Ми маємо почати працювати в тих умовах, за тими законодавчими можливостями, за якими працює увесь світ. В сьогоднішніх умовах важливо, щоб медичні заклади були підприємствами, тому що сьогодні страхові компанії не можуть сплачувати в державні та комунальні заклади. Важливо дати можливість лікарням самостійно визначити, на що витрачати свої кошти. Одному медичному закладу потрібно витратити на ремонтні роботи, іншому – на медобладнання, третьому – на формування штатного розпису. Тільки це дозволить медичним закладам конкурувати на якісному рівні. Це також спонукатиме медичні заклади зберегти найкращих медиків, створити найкращі умови для їхньої праці, щоб своєю роботою вони й конкурували за того пацієнта.

Чи можу я укласти угоду з приватним медичним закладом?

Держава не має можливості обмежувати пацієнта й казати: «ні, ми не оплатимо лікування в приватному медзакладі». Ні, має бути вільний ринок та вибір пацієнта, повна конкуренція. Але я думаю, що приватні медичні заклади все одно будуть цінувати свої послуги дорожче, ніж державні. І тарифи не будуть покривати повну їхню вартість. Оце якраз питання доплат, про які ми говорили. Наприклад, та ж сама операція в приватному медичному закладі коштуватиме 12 тисяч гривень, тож держава оплатить 10 тисяч гривень, отой тариф, який є однаковим для всіх мед закладів, а оту різницю, в 2 тис. грн.., пацієнт має сплатити сам. Якщо ж пацієнта немає такої змоги, то 100% оплатить операцію держава в державний, комунальний медичний заклад.

Відділення невідкладних станів. Цільове фінансування таких відділень.

В 2019 році уряд зобов’язаний буде прийняти програму фінансування госпітальних округів. І це ляже не знову на плечі областей, а виключно підпадатиме під державне фінансування. Це буде справедливо. Ми закладаємо в послідовну систему фінансування охорони здоров’я гроші на відділення невідкладної медичної допомоги.

Страхова медицина: проблеми та перспективи впровадження

медичні працівники ПолтавщиниЗараз деякі депутати наполягають на тому, що одразу треба страхову медицину. Я кажу, та давайте. Можемо зразу. Але яке ми маємо моральне право зараз звернутися до платників податків і сказати: «Люди, тепер ще додатковий податок на страхову медицину». Ми не маємо морального права ввести сьогодні податок на страхову медицину, коли держава зараз ті кошти, які вже збирає, не витрачає жодної копійки персонально і ефективно по відношенню до цієї людини. Новий потяг, який поставлять на заіржавілі рейки, не поїде новою дорогою. Все піде, як у пісок. Тому завдання зараз напрацювати механізм, і показати, що те, що збирається нині податком, витрачається в інтересах пацієнта. Давайте ось це реалізуємо, а потім скажемо: «Ось на це вистачило, а на це – ні. Давайте впровадимо страхову медицину». Тоді буде послідовність та зрозумілість. Спочатку треба побудувати той фундамент, змінити принципи й умови роботи медичних закладів, а потім під все це вже дати фінансові ресурси, дати кошти.

Статус головного лікаря: чи втратить, як адміністратор, лікарську категорію, право займатися лікарською діяльністю?

Головний лікар тепер не медична посада, тому що це керівник підприємства. Зараз підготовлено положення про проведення конкурсу на керівників підприємств. Окрім медика, керівником підприємства можуть бути інші особи, які не є медиками. Утім, будучи голвоним лікарем, керівником підприємства, Ви можете працювати лікарем за сумісництвом.

Гранично низькі заробітні плати у медичних працівників. Щось зміниться?

На останньому засіданні Уряду я повідомила прем’єр-міністру, що за інформацією державної служби статистики в Україні найнижчі бюджетні зарплати у медичних працівників і у вихователів дитячого садочка. Це дуже руйнує престижність професії. Сьогодні питання коштів та видатків приймається в двох кабінетах країни. І я, як народний депутат, не голосую за бюджет виключно тому, що питання заробітних плат у системі охорони здоров’я за залишковим принципом відбувається. Ми ведемо боротьбу за достойну оплату праці медиків. Питання обговорюваних заробітних плат. 13400 грн. – це мінімальна зарплата в тарифі медичної послуги. Це не мінімальна заробітна плата медпрацівника. Щоб було це розуміння. Тобто це в оплаті медичної послуги, щоб закладали на заробітну плату медпрацівника оцю величину, яка не менша за граничну межу.

Чи чинні попередні договори, укладені до 1 квітня?

Держава зараз має побудувати договірні відносини з медичними закладами. З 1 квітня укласти декларації можна буде в електронній формі. Спочатку Національна служба здоров’я укладає договір з медичним закладом, і лише тоді Ви маєте підставу укладати договірні відносини й вносити дані про пацієнта.

Місце ФАПів у цій реформі

Їх не викреслили. Зберегли. Зараз в Парламенті є законопроект, ми його готували з Асоціацією сімейної медицини. Тепер ФАП буде “медичним пунктом” і визначаємо йому місце серед закладів першого рівня. А поруч з ним можна побудувати нормальну, сільську сучасну амбулаторію.

Ми зараз отримуємо мало, але на ці гроші вислуховуємо чимало від пацієнтів, з тим, наче ми мільйонери. А якщо ми будемо отримувати 13-15 тисяч? Є щось, що нас буде захищати від потоку скарг?

IMG_20180326_144042Питання захисту (фізичного) медпрацівника набуває важливого значення. Постійно контактуючи з медиками екстреної медичної допомоги, знаємо про те, що їх б’ють, знущаються, ображають, вони можуть стати випадковою жертвою. Перше, ми їм маємо надати такий статус, який мають на сьогодні журналісти в нашій державі. Друге, він має зобов’язати Нацполіцію супроводжувати медичних працівників екстреної медичної допомоги на виклики. Цю роботу я веду протягом 6 останніх місяців. В форматі первинки ми також розуміємо, що захистити треба буде й лікаря першого рівня.

Реформа (всі три рівні) має вступити в силу до 2020 року.